מדוע חשוב להכין תוכנית עסקית לסטארט-אפ?

למרות הרצון שלנו להרגיש המדענים בסרטים שממציאים מכונה מדהימה בגראג' של ההורים – המציאות בעולם הסטארט-אפים של היום היא אחרת | למה תוכנית עסקית היא קריטית להצלחה של הסטארט-אפ שלך, ואיך יוצרים אותה אם אין לנו ראש עסקי?
תוכנית עסקית לסטארט-אפ
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

מכירים את הסיפור על איך מארק צוקרברג סתם רצה למצוא חברים בקולג' ו-אופס!

יצא לו להמציא את הרשת החברתית הגדולה בעולם? או על איך לארי פייג' וסרגיי ברין ישבו וכתבו קוד לילות שלמים בחדר ו-הופה! המציאו את גוגל?

אז תשכחו מזה לגמרי.

כיזמים של סטארט-אפ, במיוחד בימינו, רעיון טוב וצוות חדור מוטיבציה זה פשוט לא מספיק.

כל סטארט-אפ בהתהוות צריך תוכנית עסקית סדורה, שתנחה הן את מייסדי החברה והן את העובדים, ותיתן תמונה ברורה למשקיעים פוטנציאליים.

נתחיל בהסתייגות – ישנם אכן מקרים ייחודיים שבהם מזל משתלב עם יכולות טכניות והרבה כוח רצון, ומוצרים מעולים נוצרים גם ללא תוכנית עסקית.

גם במקרים האלה, יגיע הרגע שבו לא תיוותר ברירה – משקיע שדורש, הנפקה מתקרבת, האטה במכירות – והחברה תיאלץ להכין תוכנית עסקית.

ועדיף מוקדם ממאוחר – אז אם אתם סטארט-אפיסטים או בדרך לשם, תוכנית עסקית היא מאסט, והנה כמה סיבות לכך.

אל תפספסו!

יש לכם רעיון לסטארטאפ? צריכים מיקוד והכוונה כדי לקחת אותו קדימה? מצוין. אנחנו נשמח לקחת חלק במסע שלכם – השאירו לנו פרטים וניצור קשר מיידי לתיאום פגישה.

* פגישת ייעוץ עסקי ראשונה ללא עלות

למה בכלל אנחנו כותבים תוכנית עסקית?

באופן בסיסי, תוכנית עסקית לסטארט אפ נועדה לפרט את החזון של היזמים לעסק, כיצד הם מתכננים לפתח את המוצר, לשווק וליצור רווחים; היא אמורה למנות את הדרכים שבהן החברה תייצר הכנסה; והיא קיימת גם כדי להציע את הרעיון העסקי למשקיעים פוטנציאליים.

זאת משוואה די פשוטה – סטארטאפים שרוצים לגדול מבוססים ב-98% מהמקרים על כספם של משקיעים חיצוניים.

משקיעים רוצים לדעת שהכסף שלהם הולך לעסק רציני עם מפת דרכים להצלחה.

גם אם המיזם רק בתחילת דרכו, משקיעים עשויים להאמין באפשרות של צמיחה ורווחים, אם התוכנית העסקית תשכנע אותם.

אז כן, אנחנו צריכים תוכנית כדי להציג ולהסביר את העסק שלנו כלפי חוץ.

אבל מעבר לכך, לתוכנית עסקית יש משמעות עבורנו כיזמים – היא מעניקה לנו הסתכלות פנימה אל תוך העסק שלנו.

תוכנית עסקית יוצרת עסק טוב

יזמים רבים יתחילו בכתיבה וניסוח של תוכנית עסקית כשכל מה שיש להם בראש זה "הנה, המשקיעים רוצים – המשקיעים יקבלו. יאללה בואו נתקתק את זה".

תוך כדי התהליך, הם מגלים כיצד ניסוח החזון, הרעיונות והפתרונות שלהם לאתגרים בצורה מסודרת – יוצר ערך דווקא עבור היזמים עצמם.

הנה כמה דברים שתוכנית עסקית תכניס לסטארט-אפ שלך:

  • התוכנית תיאלץ אותך להתמודד ולחדד מרכיבים במיזם שלך: יזמים נוטים, באופן טבעי, להתמקד ברעיון הגדול – מוצר התוכנה הסופי, היישום של המכשיר פורץ הדרך או מיליוני ההורדות של האפליקציה – אבל שוכחים את הפרטים הקטנים. תוכנית עסקית מאלצת את היזם להתמודד עם דברים שקיימים בכל עסק חפץ חיים, אבל אינם נוגעים ללב המיזם. כך, התוכנית תמשוך אותכם להבין ולתאר את הצעדים שתרצו לעשות בתחומים "פחות מרגשים" כמו מימון, שיווק העסק, גיוס משקיעים, פרסום בגוגל אורגני במידה ורלוונטי, ניהול הסטארטאפ ועוד. זוהי הזדמנות מצוינת עבורכם להתמודד עם אספקטים של סטארט-אפ שלרוב אינכם עוסקים בהם.
  • התוכנית תדגיש ותבהיר לך בעיות ואתגרים פוטנציאליים: במקום להיזכר באיחור במאות שעות העבודה שעומדות בדרך, במתחרים הנחושים שינגסו בנתח השוק או בטעמי הקהל המשתנים, תוכנית עסקית תדרוש מהיזם להמציא פתרונות אפשריים ולהתמודד עם אתגרים שייתכן שיגיעו. אפשר לומר שחלקים לא קטנים בתוכנית הם מעין "תרגיל מחשבה" שדורש ממכם ללכת עם הדמיון רחוק, לנסות לחזות צרות שעלולות לצוץ בדרך – ולחשוב איך ניתן יהיה לפתור אותן.
  • התוכנית תסייע לך להסביר על מה אתה עובד: שכחו מארוחות ערב עם החברים שבהם אתם מגמגמים מילים כמו "פרודקט", "פרי-סיד" ו"מנועי צמיחה" מול קהל פרצופים מבולבלים.

אחרי שתכתבו תוכנית עסקית מסודרת, הרעיון שלכם יסתדר לכם בראש הרבה יותר טוב. תוכלו לשבת עם משפחה, חברים או, הכי חשוב, משקיעים, ולהסביר את העסק בכמה משפטים פשוטים.

יותר מכך, אם תתקלו בשאלות עומק ובספקות, תוכלו לענות מיד ולהציג פתרונות – בפיתוח, בפיננסים, בשיווק – היישר מהתוכנית שלכם.

אל תחכו! רוצים להתחיל?

יש לכם רעיון לסטארטאפ? צריכים מיקוד והכוונה כדי לקחת אותו קדימה? מצוין. אנחנו נשמח לקחת חלק במסע שלכם – השאירו לנו פרטים וניצור קשר מיידי לתיאום פגישה.

* פגישת ייעוץ עסקי ראשונה ללא עלות

עזרה חיצונית בניסוח התוכנית העסקית

אם אתם לא מגיעים מהעולם העסקי – יכול להיות שכל העיסוק בעסקים, בכסף, במודלים של הכנסות-הוצאות ובמיפוי דרכים להצלחה, מעורר בכם אי-נוחות.

זה ברור, הרבה מאוד מהיזמים לא כותבים את התוכנית העסקית שלהם לבדם.

סטארט-פלאן מסייעת למיזמים בתחילת דרכם (וגם בבגרותם) לנסח תוכניות עסקיות מפורטות ואיכותיות, ועשתה זאת בהצלחה עם מאות מיזמים.

יתרה מזאת – כתיבת תוכנית עסקית יחד עם חברת ייעוץ מהתחום, יכולה לעזור מאוד בהעלאת תרחישים מאתגרים אפשריים, שרק עין חיצונית יכולה לחשוב עליהם.

אז מאיפה מתחילים?

יש לכם רעיון מנצח? נעים מאוד, אנחנו StartPlan ויש לנו מטרה אחת ברורה – לכוון אנשים כיצד לקחת את הרעיון שלהם קדימה ולהגדיל את הסיכויים שלו להפוך לסטארט-אפ.

אנחנו עובדים עם אנשים שיש להם רעיון לסטארט-אפ, ונותנים להם את הידע והכלים כדי להפוך ליזמים.

אנחנו נשמח לסייע ולקחת חלק במסע שלכם – השאירו לנו פרטים ונכוון אתכם אל הצעד הבא.

 

זה הזמן. רוצים לקדם את הרעיון?

יש לכם רעיון לסטארטאפ? צריכים מיקוד והכוונה כדי לקחת אותו קדימה? מצוין. אנחנו נשמח לקחת חלק במסע שלכם – השאירו לנו פרטים וניצור קשר מיידי לתיאום פגישה.

* פגישת ייעוץ עסקי ראשונה ללא עלות

אל תפספסו את תכנית הסטארטאפים שלנו

בואו נקדם את הרעיון!

אל תפספסו. השאירו עכשיו פרטים וניצור אתכם קשר מיידי לתיאום פגישה.

בואו נקדם את הרעיון!

אל תפספסו. השאירו עכשיו פרטים וניצור אתכם קשר מיידי לתיאום פגישה.